روستای بهبنک

روستای بهبنک در غرب دهستان لاویج قرار دارد. اقلیم خاص،مناظر جنگلی در ترکیب با کوههای بلند البرز همراه با آب و هوای مطبوع و دل انگیز، روستای بهبنک را زیبا و البته متمایز می سازد. 

وجه تسمیه بهبنک

دو برداشت از وجه تسمیه روستای بهبنک وجود دارد:

 1. «بِه» اشاره ای به درختان بِه و یا میوه بِه و «بنک» به معنای "مکان ، جا" که در کل به معنای "مکانی که درختان بِه دارد" می باشد.
 2. «به» به معنای بهترین و «بَنک» به معنای "مکان ، جا" که در کل به معنای "بهترین مکان" می باشد. 

موقعیت جغرافیایی روستای بهبنک

روستای بهبنک در ارتفاع متوسط 810 متری از سطح دریا واقع شده است. از شمال به روستای کرچی و از شرق به روستای رئیس کلا و خطیب کلا و از جنوب و غرب به جنگل متصل می باشد. برای رفتن به ییلاقات لاویج (میرخمند ، ایزوا ، چال سره و..) باید از این روستای زیبا و جاده جنگلی آن گذر کرد.

جمعیت روستای بهبنک

روستای بهبنک دارای 250 نفر جمعیت ثابت می باشد. جمعیت شناور و افراد خوش نشین این رقم را در تعطیلات چند برابر می کند. شغل اصلی اغلب مردم کشاورزی و دامپروی است. 

جاذبه های گردشگری روستای بهبنک

اصلی ترین جاذبه ی گردشگری روستای بهبنک جنگل های زیبای چلیکبن، پی چال، دِل لَش، اَنگِنو جَنگِنو، اسپی کِر ، کَرَشت ، افرانو ، افرا خمن، نِسم یا نِسیم و کِنِس کِبِن می باشد. پوشش گیاهی زیبا و درختان باقیمانده از دوره هیرکانی آن را به جذابترین مکان برای گردشگران و طبیعت دوستان تبدیل کرده است. وجود رودخانه دیو دره یا پلنگ دره زیبایی این روستا را دو چندان کرده است. 

از دیگر جاذبه های گردشگری روستای بهبنک می توان به ییلاقات لاویج اشاره کرد.

اماکن عمومی روستای بهبنک

اماکن عمومی روستای بهبنک عبارتند از امامزاده سید حسین، مسجد حضرت ابوالفضل ، حمام عمومی، آرامستان، زمین ورزشی و دبستان امامت.

مسئولان روستا

Card image cap
عضو شورا
حافظ دلاور
Card image cap
عضو شورا
جمشید علیپور
Card image cap
عضو شورا
کریم نصیری
Card image cap
دهیار
مهران عبدالهی

با تشکر از همکاری دهیاری روستای ﺑﻬبِنَک
دهیاری روستا در حال آماده سازی اطلاعات می باشد ، پس از ارائه آن در این بخش گذاشته می شود.
برای تکمیل این بخش، میتوانید مطالب خود را برای ما ارسال نمایید

روش ها

 1. ارسال تیکت از طریق حساب کاربری
 2. ارسال به آی دی تلگرام : @lavij_info_admin

روستای دیزنکلا

روستای دیزنکلا در شمال شرقی دهستان لاویج قرار دارد و با گذر از پل روگذر رودخانه تیلن رود و رسیدن به اولین سه راهی اگر به جاده سمت چپ خود بروید ، در مسیر جاده ای روستای زیبا و خوش آب و هوای دیزنکلا قرار می گیرید.

در مورد وجه تسمیه دیزنکلا در روایتی اینگونه بیان می شود؛ در قرن های گذشته به علت زندگی دو شیرزن روستایی که نان آور و تامین کننده مایحتاج زندگی خود در آن دوران و الگویی شایسته برای منطقه بوده اند به این نام شهرت یافته است.

موقعیت جغرافیایی روستای دیزنکلا

روستای دیزنکلا در ارتفاع متوسط 710 متری از سطح دریا قرار دارد و مساحت زمین های مسکونی و مزروعی آن حدود 160 هکتار است. 

موقعیت روستای دیزنکلا بگونه ایست از این روستا در دهستان لاویج می توانید به روستای تنگه سر و سپس به روستای جوربند ویا واز-علیا بروید. 

جمعیت روستای دیزنکلا

جمعیت بومی روستای دیزنکلا بیش از 700 نفر می باشد و جمعیت غیر بومی روستا حدود 300 نفر می باشد که اغلب گردشگرانی هستند که با گشت و گذار در این روستا به دلیل طبیعت بکر و چشم انداز زیبای آن تصمیم به سکونت در این منطقه گرفته اند در نتیجه جمعیت کل روستای دیزنکلا حدود 1000 نفر می باشد.

جاذبه های گردشگری روستای دیزنکلا

جاذبه های گردشگری روستا را میتوان به چهار دسته ی ییلاقات، جنگل ها ، چشمه ها و آثار تاریخی تقسیم بندی کرد که هر یک به شرح زیر می باشند.

جنگل ها

جنگل های نِرگِبِن ، کنس تخت ، هَمشکِر و اوجاکِتی را میتوان به عنوان اصلی ترین جاذبه گردشگری روستای دیزنکلا در نظر گرفت بطوریکه هر ساله مهمان مسافران و گردشگران و طبیعت گردان بسیاری ست و از آنجایی که جنگل های دهستان لاویج جزو ایالت هیرکانی ست بطبع جنگل های روستای دیزنکلا را نیز میتوان جزو آن دانست.

چشمه ها

روستای دیزنکلا دارای چشمه های متعددی می باشد و با گشت و گذار در مناطق جنگلی روستا می توانید شاهد آن باشید و کیفیت آب آن ها بگونه ایست که تامین کننده ی آب شرب روستا است پس نگران نباشید از آب گوارای این چشمه ها بنوشید.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره ی رود ها و کیفیت آب چشمه ها به مقاله لاویج رود مراجعه نمایید.

 ییلاقات

ییلاقات لاویج بسیار زیباست و همین امر باعث شده است که گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. دهستان لاویج دارای چندین منطقه ییلاقی به نام های ایزوا ، میرخِمَند ، میچکاخِنی ، ذغاره ، چال سره ، لسب ، مِرکِنه ، لاویج کوهک ، پِی قلاع می باشد که ییلاق همه روستاهای لاویج محسوب می شود لذا نمیتوان آن ها را صرفا به دیزنکلا یا روستای دیگری متعلق دانست

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله ی ییلاق های لاویج مراجعه نمایید.

آثار تاریخی

یکی از جاذبه های گردشگری روستای دیزنکلا قلعه ی تاریخی نسا می باشد که در قسمت شمالی روستا واقع است زمانی که شما همراه با یک راهنمای محلی به آنجا بروید علاوه بر بنای باقی مانده قلعه، شاهد لوله های سفالی خواهید بود که در گذشته برای انتقال آب شرب قلعه و منطقه از چشمه ی حرم اُ (haram o) مورد استفاده قرار می گرفت.

مجدد متذکر می شوم که همراه با  یک راهنمای محلی آشنا به منطقه به آنجا بروید و از سفر تفریحی خود و طبیعت بکر لذت ببرید


اماکن عمومی روستای دیزنکلا

اماکن عمومی روستای دیزنکلا عبارتند از :

 • مسجد : روستای دیزنکلا یک مسجد به نام صاحب زمان دارد که در شرق روستا واقع شده است.
 • حسینیه : علاوه بر مسجد ، روستا دارای حسینیه ای به نام اباعبدالله حسین واقع درغرب روستا می باشد
 • خانه بهداشت : خانه ی بهداشت روستا در مرکزیت آن واقع شده است
 • ساختمان دهیاری : در ورودی روستا میتوانید شاهد ساختمان دهیاری باشید
 • مدرسه : روستا دارای دو مدرسه به نام های شهدا (دبیرستان) و ولایت (ابتدایی) می باشد . دبیرستان شهدا تنها مدرسه دبیرستان در دهستان لاویج است.
 • حمام عمومی : در مرکزیت روستا حمامی عمومی واقع شده است که امروزه صرفا یک مکان بازدیدی محسوب می شود و قابل استفاده نمی باشد.
 • قبرستان: درگذشتگان منطقه در قبرستانی که در کنار امام زاده است در شمال شرقی روستا به خاک سپرده می شوند.
 • امام زاده : امام زاده سید محمد که در بین اهالی منطقه و زیارت کنندگان بسیار محترم هستند در شمال شرقی روستا واقع شده است

مراسمات مذهبی ماه محرم ، ماه رمضان ،نماز و... مردم روستای دیزنکلا در مسجد صاحب زمان و حسینیه اباعبداله حسین برگزار میشود.

کشاورزی و دامپروری در دیزنکلا

شرایط محیطی روستا بگونه ایست که کشاورزی در روستای دیزنکلا محدود به باغ های خانه ها می شود و اغلب توسط زنان روستایی انواع سبزیجات و صیفی جات کشت می شود اما دامپروری در روستا بشکل سنتی همچنان بقوت خودش باقیست و مردم به پرورش گوسفند ، گاو ، مرغ و غاز ،اردک و ... مشغول هستند.

از آنجایی که کشاورزی و دامپروری روستاهای لاویج تا حد زیادی شبیه به هم می باشد شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله های کشاورزی در لاویج و دامپروری در لاویج مراجعه نمایید.مسئولان روستا

Card image cap
عضو شورا
حسن شادمهر
Card image cap
عضو شورا
رحمان کلاشی
Card image cap
عضو شورا
محمدرضا کلاشی
Card image cap
دهیار
اسکندر قربانی

با تشکر از همکاری دهیاری روستای ﺩﯾﺰِﻧﮑَﻼ

روستای کرچی

روستای کرچی در شمال غربی دهستان لاویج قرار دارد و در همان ابتدای ورود به لاویج اگر به جاده سمت راست خود بروید ، در مسیر جاده ای روستای کرچی قرار می گیرید با دقایقی رانندگی به مرکز این روستای زیبا و خوش آب و هوا خواهید رسید.

در رابطه با وجه تسمیه کُرچی میتوان گفت بنظر می رسد که در ابتدا " کُر دَچی " بوده است و بر اساس مورفولوژی منطقه و با توجه به صخره هایی که در دامنه ی جنگلی سیلِم هست انتخاب شده است . «کُر» در زبان تبری به معنای "سنگ" و «دَچی» به معنای "چیده شده" می باشد و نام " کُر دَچی " به مرور زمان و در اثر تلفظ سریع مردم به کٌرچی تبدیل شده است.


موقعیت جغرافیایی روستای کرچی

روستای کرچی در ارتفاع 850 متری از سطح دریا قرار دارد و مساحت زمین های مسکونی و مزروعی آن به بیش از 200 هکتار می رسد که میتوان گفت بزرگترین روستای دهستان لاویج است و با توجه به موقعیت جغرافیایی آن اگر در منطقه ی مناسبی قرار بگیرید از این روستا میتوانید براحتی کل دهستان لاویج را مشاهده نمایید.

نکته جالب و قابل توجه درباره ی روستای کرچی اینست که بدلیل موقعیت جغرافیای آن در زمستان اولین طلوع و آخرین غروب خورشید در این روستای دیدنی اتفاق می افتد.

موقعیت روستای کرچی بگونه ایست که تنها از این روستا در دهستان لاویج می توانید به قله زیبایی سوردار و دهستان میانبند ، دهستان پنجک رستاق (لزیر ، لشکنار و..) ، آبشار اب پری بروید و در نهایت به شهر رویان برسید.

نمای زیبای لاویج از روستای کرچی


جمعیت روستای کرچی

روستای کرچی جمعیتی بالغ بر 250 نفر به صورت ثابت و 500 نفر به صورت شناور دارد که شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری به صورت واحدهای کوچک و جوانان روستا به صورت کارگران روزمزد در روستا و یا نواحی صنعتی شهرها مشغول به کار میباشند.


جاذبه های گردشگری روستای کرچی

جاذبه های گردشگری کرچی را میتوان به سه دسته ی ییلاقات، جنگل ها و چشمه ها تقسیم بندی کرد که هر یک به شرح زیر می باشند.

جنگل ها

اصلی ترین جاذبه گردشگری روستای کرچی ، جنگل های آن می باشد که هر ساله مهمان مسافران بسیاری ست و از آنجایی که جنگل های دهستان لاویج جزو ایالت هیرکانی ست بطبع جنگل های روستای کرچی نیز اینگونه است که برای گردشگران میتواند جای مناسبی برای استراحت و گشت و گذار باشد

گردشگران و طبیعت گردان می توانند روزی زیبا و خوش را در طبیعت زیبای جنگل های سیلم ، ایتلبن و چمازچال سپری کنند و با خاطره ای خوش به خانه ی خود بازگردند.

چشمه ها

روستای کرچی دارای چشمه های ایتلبن ، لرگ چال ، ایتالک و افراءی می باشد که آب رودخانه ی کرچی رود را تامین می کنند که از رودهای اصلی لاویج رود است .آب مورد نیاز مردم برای آبیاری زمین های کشاورزیشان از همین چشمه ها تامین میشود

قابل ذکر است کیفیت آب چشمه ها بگونه ایست که با لوله کشی به منزل آورده شده و تامین کننده ی آب شرب روستا است.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره ی رود ها و کیفیت آب چشمه ها به مقاله لاویج رود مراجعه نمایید.

 ییلاقات

دهستان لاویج دارای چندین منطقه ییلاقی به نام های ایزوا ، میرخمند ،میچکاخنی ،ذغاره ، چال سیره ، لسب ، مرکنه ، لاویج کوهک ، پی قلاع میباشد که ییلاق همه روستاهای لاویج محسوب می شود لذا نمیتوان آن ها را صرفا به کرچی یا روستای دیگری متعلق دانست

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله ی ییلاق های لاویج مراجعه نمایید.


اماکن عمومی روستای کرچی

اماکن عمومی روستای کرچی مسجد ، خانه بهداشت ،ساختمان دهیاری ، مدرسه ابتدایی و قبرستانی برای درگذشتگان می باشند.

مراسمات مذهبی ماه محرم ، ماه رمضان ،نماز و... مردم روستای کرچی در مسجد امام حسن عسگری برگزار میشود.
 

کشاورزی و دامپروری در کرچی

شغل اصلی مردم روستای کرچی کشاورزی و دامپروی ست لذا شما متوانید شاهد انواع محصولات کشاورزی از جمله انواع میوه ها مثل سیب ، گلابی ، گوجه سبز ، هندوانه ، فندق ، گردو و... و انواع سبزیجات باشید و محصولاتی همچو گل گاو زبان نیز در این روستا توسط برخی از اهالی کشت می شود

دامپروری در روستا بشکل سنتی همچنان بقوت خودش باقیست و مردم به پرورش گوسفند ، گاو ، مرغ و غاز ،اردک و ... مشغول هستند.

از آنجایی که کشاورزی و دامپروری روستاهای لاویج تا حد زیادی شبیه به هم می باشد شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله های کشاورزی در لاویج و دامپروری در لاویج مراجعه نمایید.
عکس ها : خدابخش رنجبر


مسئولان روستا


با تشکر از همکاری دهیاری روستای ﮐُرْﭼﯽ
دهیاری روستا در حال آماده سازی اطلاعات می باشد ، پس از ارائه آن در این بخش گذاشته می شود.
برای تکمیل این بخش، میتوانید مطالب خود را برای ما ارسال نمایید

روش ها

 1. ارسال تیکت از طریق حساب کاربری
 2. ارسال به آی دی تلگرام : @lavij_info_admin

روستای کیاکلا

روستای کیاکلا که به اصطلاح و در لفظ محلی کیکِلا گفت میشود با گذر از روستای رییس کلا ، ملامحله و ملاکلا به آن می رسید و آخرین روستا از دهستان لاویج است

از علت نام گذاری آن اطلاعات دقیقی وجود ندارد با توجه به این که کلمه "کَلا" در زبان تبری به آبادی یا ده گفته میشود برخی وجود کلمه "کیا" را مرتبط با سلسسه آل کیا در مازندران می دانند.

جمعیت روستای کیاکلا

جمعیت بومی روستای کیاکلا بیش از 900 نفر می باشد که در این بین تعداد زنان و مردان تقریبا برابر است و از آنجا که موقعیت آب و هوایی و منطقه ای کیاکلا برای گردشگران جذاب می باشد بیش از 400 نفر از آن ها تصمیم به سکونت در این منطقه گرفته اند در نتیجه جمعیت کل روستای کیاکلا به بیش از 1300 نفر می رسد.

موقعیت جغرافیایی روستای کیاکلا

از لحاظ موقعیت جغرافیایی روستای کیاکلا در ارتفاع 1500 متری از سطح دریا قرار دارد و در شمال آن روستای ملاکلا و جنوبش جنگل های کیاکلا وجود دارد از سمت شرق به کوه های مرزی لو و رودخانه نومه هراز و از سمت غرب به تپه های سَرْخِمَن و روستای خطیب کلا ختم می شود. مساحت زمین های مسکونی و مزروعی این روستا حدود 115 هکتار است.


جاذبه های گردشگری روستای کیاکلا

جاذبه های گردشگری روستا را میتوان به سه دسته ی ییلاقات ، جنگل ها ، چشمه ها تقسیم بندی کرد که هر یک به شرح زیر می باشند.

جنگل ها

اصلی ترین جاذبه گردشگری روستا ، جنگل های آن می باشد که هر ساله مهمان گردشگران بسیاری ست.

جنگل هایی با پوشش گیاهی متفاوت که حس زیستن را به آدمی یادآور می شود و طبیعت گردان می توانند با گذر از لابه لای درختان توسکا ، انجیلی ، ممرز ، اوجا ، موزی ، ون ، افرا ، اسپیار و با دیدن پوشش های سرخس (چماز) و اختی (پِلِم) برای خود یک روز زیبا را بسازند که بی شک جزو اولین و بهترین تجربه شان خواهد بود.

شاید در این گشت و گذارها به درختان میوه دار بر بخورید و طعم میوه های سیب ، گردو ، آلوچه و ازگل و زالزالک جنگلی را بچشید. حتما این مزه را فراموش نخواهید کرد.

هر جا جنگلی باشد حتما حیوانی هم در آن زیست می کند و در جنگل های کیاکلا و دیگر جنگل های لاویج حیواناتی نظیر پلنگ ، خرس ، گرگ ، شغال ، خوک ، روباه ، گراز ، آهو ، گوزن ، بزکوهی ، مار ، افعی ،قرقاول ، بلدرچین ، عقاب و... زندگی میکنند و باید تاسف خورد که بعضی از گونه های حیوانی به ندرت یافت می شوند و رو به انقراض می باشند ویا همین حالا که این مقاله را میخوانید منقرض شده اند.

روستای کیاکلای لاویج دارای جنگل های متنوعی به نام های نومه ، گالیگبن ، دریوک،اشکار سره ، زیزابور ، نیب ، لشته ، بَنِسَر ، دارنه سره ، دینکِلاک، تیلوش، کنسکبن ، سوته ، دیوکلا ، وازره، خمارکَش ، تیسکاگِردَن ، فِرِز، چم بن ، کلیرم،اسیونک ، شَه کوه  می باشد . از بین این جنگل ها، نومه و اشکار سره برای گردشگران شناخته شده تر می باشد.

جنگل نومه کیاکلا

ییلاقات

دهستان لاویج دارای چندین منطقه ییلاقی به نام های ایزوا ، میرخمند ،میچکاخنی ،ذغاره ، چال سیره ، لسب ، مرکنه ، لاویج کوهک ، پی قلاع میباشد که ییلاق همه روستاهای لاویج من جمله روستای کیاکلا می باشد

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله ی ییلاق های لاویج مراجعه نمایید.

چشمه های روستای کیاکلا

از آنجایی که روستای کیاکلا ، روستایی کوهستانی می باشد دارای چشمه های متعددی به نام های چاک سره ، علی جار چشمه ، اُجی چال ، نومه ، وازری ، نوبن ، کِلیرِم ، اشکار سره ، لِشته ، اسیونک ، زردِ کر ، کِلزام می باشد که همه این رود ها در نهایت وارد رود نومه هزار شده و با دیگر رودهای دهستان لاویج تشکیل لاویج رود را میدهند.

یکی از چشمه های روستای کیاکلا

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر درباره ی رود ها و کیفیت آب چشمه ها به مقاله ی لاویج رود مراجعه نمایید.


علاوه بر این سه دسته میتوان به دو مکان دیگر در روستای کیاکلا اشاره کرد که به عنوان جاذبه گردشگری منطقه محسوب میشود

 1. امام لینگ مال: در جنوب غربی روستا در منطقه ای جنگلی رد پایی وجود دارد که مردم روستا بر این باورند که قدم گاه امام حسن مجتبی یا عسگری(ع) ست.
 2. گَتِه کِر : در غرب روستا تخته سنگی بزرگ به ارتفاع 3.5 متر و عرض 6 متر وجود دارد که بسیار دیدنیست.

گته کر کیاکلا


کشاورزی و دامپروری در کیاکلا

در روستای کیاکلا میتوان محصولاتی نظیر سیب، آلوچه ، گلابی ، گندم ، جو ، چغندر ، باقلا ، لوبیا ، سیب زمینی و... را تولید کرد متاسفانه تولید این محصولات به صورت عمده نمی باشد و حتی برخی محصولات مثل گندم و جو با وجود اینکه در گذشته کاشت می شد ، دیگر تولید نمی شود.

از آنجایی که عمدتا معماری خانه های روستایی بگونه ایست که باغی در حیاط وجود دارد ، زنان به کاشت انواع سبزیجات ازجمله اسفناج ، جعفری ، گشنیز و... در باغ می پردازند

دامپروری در روستا بشکل سنتی همچنان بقوت خودش باقیست و مردم به پرورش گوسفند ، گاو ، مرغ و غاز ،اردک و ... مشغول هستند.

از آنجایی که کشاورزی و دامپروری روستاهای لاویج تا حد زیادی شبیه به هم می باشد شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله های کشاورزی در لاویج و دامپروری در لاویج مراجعه نمایید.


صنایع دستی در کیاکلا

متاسفانه امروزه صنایع دستی در روستای کیاکلا نسبت به گذشته افت بسزایی داشته است بطوری که کمتر کسی را میتوانید بیابید که به نمد مالی و نخ ریسی مشغول باشد هرچند این امر بی ارتباط با بازار و تقاضا جامعه نمی باشد اما با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه صنایع دستی وجود دارد گروهی از جوانان کیاکلا در زمینه ی صنایع دستی مشغول هستند و تولیدات خود را در برخی از نمایشگاه های معتبر نیز به نمایش گذاشته اند. قابل ذکر است که تعداد زیادی از بانوان روستای کیاکلا بصورت کارگاه های خانگی مشغول تولید صنایع دستی از قبیل تابلو فرش، معرق کاری و... می باشند.

انواع کالاهایی که در گروه صنایع دستی قرار می گیرند و مردم روستای کیاکلا و بطور کل دهستان لاویج به ساخت آن می پرداختن ویا میپردازند بسیار زیاد است که در این بین می توان به ساختن قاشق های چوبی ، بشقاب های چوبی ،گهواره چوبی و .... اشاره کرد.

 شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ی صنایع دستی در لاویج مراجعه نمایید.


مناطق مختلف کیاکلا

روستای کیاکلا در گذشته جزو روستای پراکنده محسوب می شده است و محلات آن از یکدیگر فاصله داشته اند اما امروزه به دلیل رشد جمعیت و ساخت خانه های مسکونی تبدیل به یک روستای متمرکز شده و مرز بین محلات بسیار به همدیگر نزدیک شده است بطوریکه اگر روستای کیاکلا لاویج را به دو بخش مرکزی و حومه تقسیم نماییم بخش مرکزی محل سکونت مردم می باشد و در حومه آن باغات و زمین هایی جهت کشت و پرورش دام قرار دارد.

مجموعه محلات محدوده ی مسکونی روستای کیاکلا ده آغوز ،شال کلی ،کلاش کلا ،چاک سره (چال سره)، ده پشت ،علاء کلا ،علاء محله ،اسبزین ،سرتخت ،کلن محله ، سبچین محله ، اسِّر کِتی ،خرنو ، تیرکلا ،ذال هَلِم بِن ،اسیوسر ،دیفن کلا ،فیل سنگ بن ،امام لینگ مال ،سرخمن ،علی جار چشمه می باشد. اما محلات دیگری نیز وجود دارد به نام های قلاردن ،فرز ، قلعه فرمین ، اسیونک ، به شاه ، ایزوا ، گندم کول ، پیت خنه سر ، قلعه کِلیرِم و... که آثار زندگی گذشتگان در آنجا مشاهده می شود.

در گذشته روستای کیاکلا متشکل از چند طایفه ی بزرگ و کوچک بود (البته هم اکنون نیز این طایفه ها وجود دارند) و به همین دلیل با اسامی محله هایی نظیر علاکلا و کلاشکلا برخورد میکنیم. این دو محل ، منطقه ی مسکونی طایفه ی علائی و طایفه کلاشی است

قابل ذکر است که روستای ملاکلا در گذشته جزو روستای کیاکلا محسوب می شد و پس از تشکیل شورای مستقل روستایی در حال حاضر روستای جداگانه ای محسوب می شود.

اماکن عمومی روستای کیاکلا

اماکن عمومی روستای کیاکلا عبارتند از :

 • مدرسه: مدرسه ابتدایی شیخ عبدالرحمن کرشی به عنوان اولین مدرسه ی سبک جدید در دهه چهل دهستان لاویج محسوب می شده است.
 • مسجد : در محدوده مرکزی روستا مسجدی به نام صاحب الزمان واقع شده است که قدمت آن به 50-100 سال میرسد و چندین بار نیز باز سازی شده است و به همین دلیل در حال ساخت مسجد دیگری در همان حوالی می باشند.
 • حمام : در شمال روستای کیاکلا حمامی وجود دارد که توسط جهاد سازندگی در دهه 60 ساخته شده است هرچند روستا در گذشته دارای حمام قدیمی بوده است که اکنون از آن خرابه هایی بیش باقی نماده است.
 • امام زاده : در قسمت شرقی روستا امام زاده ای بنام سید فخر الدین وجود دارد که مردم روستای کیاکلا ارادت خاصی به آن دارند و نسبش را از سادات حسنی میدانند و قدمت آن به قرن دهم هجری بازمی گردد.
 • قبرستان: قبرستان در شرق روستا و در کنار امام زاده می باشد و درگذشتگان در آنجا به خاک سپرده می شوند.

امام زاده و قبرستان کیاکلا

 • زمین ورزش: زمینی در جنوب روستا در مسیر جاده ای که به سمت جنگل میرود وجود دارد که از طرف مردم برای احداث مکان ورزشی اهدا شده است اما با این وجود به دلایل مختلف از جمله مخالفت های سازمان جنگلداری این مهم انجام نشده است و خود جوانان با ابتکارشان آنجا را به مکانی برای بازی فوتبال ، والیبال و... تبدیل کرده اند.
 • خانه بهداشت: روستای کیاکلا بیش از 20 سال است که خانه بهداشت دارد و مکان آن در گذشته استیجاری بود اما در حال حاضر با کمکهای مردمی در محله ی علامحله مکانی برای خانه بهداشت احداث شده است.
 • ساختمان دهیاری: هم اکنون ساختمان دهیاری روستای کیاکلا که به صورت استیجاری ست در جنوب روستا واقع شده است .

مراسمات مذهبی ماه محرم ، ماه رمضان ،نماز و... مردم روستای کیاکلا در مسجد صاحب الزمان برگزار میشود.
عکس ها : 

 • اسماعیل علایی (عکس روستا و بخش اماکن عمومی)
 • یلدا قاسم زاده (بخش جنگل )
 • ابراهیم علایی (بخش چشمه)
 • ماشااله علایی فر (بخش جاذبه ها-گته کر)


مسئولان روستا


با تشکر از همکاری دهیاری روستای ﮐﯿﺎﮐَﻼ

روستای ملاکلا

روستای ملاکلا تقریبا در مرکز دهستان لاویج قرار دارد و با گذر از روستای رییس کلا و ملامحله به این روستای زیبا خواهید رسید

روستای ملاکلا را می توان قطب گردشگری لاویج دانست بطوری که آبگرم های لاویج ، بازار لاویج ، رستوران ها و کافه و... را در خود گنجانده است و بطور متوسط جمعیت شناور گردشگران روزانه 1800 نفر است.

جمعیت روستای ملاکلا

روستای ملاکلا جمعیتی بالغ بر 300 نفر بومی و 130 نفر غیربومی ساکن دارد به صورت شناور همانطور که در بالا ذکر شد متوسط حدود 1800 نفر روزانه به این روستا می آیند

شغل بیشتر مردم روستا دامداری به صورت واحدهای کوچک و جوانان روستا شغل آزاد داشته و یا شرکت های صنعتی شهرها مشغول به کار می باشند.

موقعیت جغرافیایی روستا ملاکلا

روستای ملاکلا تقریبا در مرکز دهستان لاویج قرار دارد ، در شمال روستا، روستای ملامحله و در جنوب آن روستای کیاکلا و شرق آن، نومه هراز و غرب آن روستای خطیب کلا واقع است.

مساحت اراضی روستا حدود 25 هکتار می باشد که 5 هکتار آن را باغات است

جاذبه های گردشگری روستای ملاکلا 

جاذبه های گردشگری ملاکلا را میتوان به سه دسته ی ییلاقات، آبگرم معدنی ، آثار دیدنی و بازار تقسیم بندی کرد که هر یک به شرح زیر می باشند.

آبگرم معدنی

آبگرم های لاویج را میتوان اصلی ترین عامل جذب گردشگر به لاویج و روستای ملاکلا دانست ،آبگرم هایی که خاصیت درمانی بالایی دارند و برای سلامت روحی و جسمی بسیار مفید هستند و همین امر باعث شده است که ما شاهد خیل عظیم گردشگران به لاویج باشیم

همه ی آبگرم های لاویج در روستای ملاکلا واقع شده اند و نام این آبگرم های معدنی بی بِن اُ ، فیل سنگی ، شفا ، ایران زمین و لاویج میباشد. همه ی آبگرم های دهستان لاویج تقریبا دارای خواص یکسانی هستند زیرا از یک چشمه ی زیر زمینی تامین میشوند.

آثار دیدنی

فیل سنگی لاویج

روستای ملاکلا دارای دو اثر جذاب به نام های فیل سنگی و تنیرو است که روایت ها و افسانه هایی پیرامون آن بیان شده است اما آنچکه در واقع رخ داده است یک اثر طبیعی هزاران ساله دیدنیست که از انباشت مواد انحلالی آب گرم شکل گرفته است برای مطالعه ی بیشتر در مورد این آثار میتوانید به بخش جاذبه های گردشگری بروید.

بازار

بازار لاویج در روستای ملاکلا واقع شده است که امروزه به عنوان جاذبه ی گردشگری روستا محسوب می شود که در آن میتوان انواع محصولات محلی ، صنایع دستی ،غذاهای محلی از جمله آش ،نان و... را یافت.

علاوه بر مغازه هایی برای تهیه اقلام ذکر شده ، شاهد رستوران ها ، مراکز اقامتی ، هتل آپارتمان ها ، مکان پرورش ماهی و کافه هم در بازار لاویج خواهید بود

ییلاقات

ییلاقات لاویج بین همه ی روستا ها مشترک است و ییلاق های ایزوا ، میرخمند ، میچکاخنی ، ذغاره ، چال سره ، لسب ، مرکنه ، لاویج کوهک ، پی قلاع بسیار زیبا ، دیدنی و خوش آب و هوا هستند و همین امر باعث شده است که گردشگران بسیاری را به خود جذب کند.

برای کسب اطلاعات درباره ی جاذبه های گردشگری لاویج می توانید به بخش مربوطه مراجع نمایید

اماکن عمومی روستای ملاکلا

روستای ملاکلا دارای مسجد ، مدرسه ، ساختمان بهداشت و دهیاری می باشد و مراسمات مذهبی ماه محرم ، ماه رمضان ،نماز و... مردم روستای ملاکلا در مسجد محل برگزار می شود.


مسئولان روستا


با تشکر از همکاری دهیاری روستای ﻣِﻼﮐَﻼ

روستای ملامحله

روستای مِلامحله که عموم برای راحتی تلفظ به آن مُلامحله نیز می گویند کوچک ترین روستای لاویج می باشد که مانند نگینی در وسط دهستان لاویج می درخشد و با گذر از روستای رییس کلا به این روستای زیبا می رسید 

 در رابطه با نام این روستا اینگونه روایت می شود که به دلیل کوچ و سکونت افراد اندیشمند در علوم متعدد در این محل ، به مِلامحله (mela-mahle) شهرت یافته است بطوریکه "مِلا" در زبان تبری1 به فردی اندیشمند در علوم متعدد گفته می شود و از آنجایی که آموزش در گذشته به این صورت فراگیر نبوده و دسترسی به آن سخت بوده است به افراد مکتب رفته که علوم متفاوتی را یاد می گرفتند نیز گفته می شد. قابل ذکر است که این کلمه هیچ ارتباطی به معنایی که امروزه عموم به آن داده اند ندارد.

اولین ساکنین روستا طوایف نائیج هایی بودند که از ناحیه بلده نور به این منطقه کوچ کرده اند که قدمت 300 ساله دارد و مردمانی فکور و اندیشمندی بودند که به خاطر همین علم آموزی و اشراف به علوم متعدد به آن ها "مِلا" می گفتند و مردم از علم آنها بهره می بردند که بعد ها بخاطر تزویج با طوایف دیگر و سکونت سادات صاحب اندیشه های مشترک در این روستا و با تغییرات سجلّی به تیره های دیگری تغییر فامیلی داده اند ولی قدیمی ترین شناسنامه مشترک اهالی «صیقل» می باشد که به خاطر تراش دادن سنگ ها که هم جنبه هنری داشته است و هم برای تعیین حدود املاک و زمین ها استفاده می شد و همچنین زندگی در بین دو رود بزرگ لاویج رود و ستیزه با سنگ ها و صیقلی دادن آنها به این نام شهرت یافتند و اکنون صیقل و تطّور آن سقل ، نائیجی،اسماعیلی، موسوی (چنانچه در باب اشتراکات سادات آمده) و رنجبر از فامیلی های منتج از آن نام مشترک نیاکان اهالی این روستا می باشد.

یکی رودخانه های لاویج رود

روستای ملامحله لاویج فرهنگی ترین و علمی ترین روستای شهرستان نور

توجه به دانش از گذشته تا به حال در لاویج وجود داشته است بطوریکه امروزه افراد بسیاری دارای مدارج دانشگاهی در رشته های مختلف هستند و این توجه در روستای ملامحله در گذشته بگونه ای بوده که ملا و استاد در سنگ قبر نوشته های مربوط به نیاکان این روستا مشهود است و امروزه نیز این روند در این روستای زیبا ادامه دارد بطوریکه در سال 1392 طی تحقیقاتی که گروه مردم شناسی دانشکده ی مطالعات اجتماعی دانشگاه بابلسر انجام دادند روستای ملامحله لاویج به عنوان فرهنگی ترین و علمی ترین روستای شهرستان نور انتخاب گردیده که با توجه به اصل مقیاس جمعیتی از لحاظ درصد مدارج علمی ، بیشترین درصد را داشته است. 

خالی از لطف نیست که در همین بخش از شخصیت های والایی در روستا ملامحله نام ببریم ، مرحوم آقا سید نبی موسوی از روحانیون برجسته ی شهرستان که زادگاه ایشان روستای ملامحله بوده که مردم دهستان لاویج احترام خاصی برای ایشان قائل بودند و همچنان هستند و همچنین ملاعباس نائیجی (سقل) که از مدرسین حوزه آیت الله محدث سعادت آباد نور بوده اند.

گذری به مشاغل تاریخی روستای ملامحله

قدمت لاویج حداقل 2300 سال می باشد و سکونت در روستای ملامحله با وجود اینکه به 3 قرن اخیر می رسد صنعتگران بسیاری از این روستا برخاسته اند که وجود سنگ تراشه ها و آسیاب های آبی ساخته شده از سنگ که همچنان آثاری از آن ها باقیست .دلیلی بر مدعی می باشد. این آسیاب ها کمک شایانی به مردم منطقه می کرد زیرا گندم و جو از اصلی ترین مواد غذایی منطقه بشمار می رفت و آرد کردن آن نقش مهمی در زندگی مردم داشت.

همچنین وجود کارگاه های ساچمه پزی و باروت برای تهیه اسلحه گرم جهت شکار و دفاع که تا چند صد سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت و گفته شده است که در زمان جنگ های ایران و روس ها صادرات آن در بسته های خشک جهت استعمال در شمخانه و تفنگ های سرپر صورت می گرفت و کمک شایانی به سربازان میهن کرده است.

موقعیت جغرافیایی روستای ملامحله

روستای ملامحله مانند یک نگین در وسط انگشتریِ روستاهایِ لاویج قرار دارد بگونه ای که از این روستا فقط به کرچی و بهبنک ارتباط مستقیمی وجود ندارد. این روستا که از شمال به روستای رئیس کلا و از جنوب به روستای ملاکلا و از شرق به روستاهای سادات محله و دیزنکلا و از غرب به روستای خطیب کلا منتهی می شود ، ما بین دو رود اصلی لاویج رود یعنی رود کیاکلا (نومه هراز) و تیلن رود واقع است.

بازار ملامحله

مرز بین روستاها در بخش مرکزی دهستان لاویج به یکدیگر بسیار نزدیک می باشد بطوریکه گاهی با یک قدم به روستای بعدی می روید. از این رو حدود 30 درصد از بازار لاویج در روستای ملامحله قرار دارد و شامل آلاچیق ها ، مغازه های عرضه ی صنایع دستی ، محصولات محلی روستا و.. می باشد که به زیبایی و جذابیت این روستای دیدنی افزوده است. 

قابل ذکر است طعم خوش نان محلی تبری را می توانید در نانوایی سنتی واقع در این بخش از بازار تجربه نمایید.


اماکن عمومی روستا ی ملامحله

مسجد ملامحله
 • مسجد روستا : سال تاسیس آن درسال 1352 میباشد و در مرکزیت روستا واقع شده است
 • مخابرات مرکزی لاویج : در ورودی روستا شاهد آن خواهید بود که در شمال روستا واقع است
 • ساختمان قدیمی شرکت تعاونی روستایی لاویج : در شمال روستا واقع است
 • مدرسه ابتدایی فلسطین: در شرق روستا واقع است
 • امامزاده ذکریا سلطان : ایشان مانند دیگر امام زاده های لاویج مورد احترام مردم می باشند که مکان مرقد تقریبا در غرب روستا قرار دارد واقع در قبرستان معروف به شیخ کلا (شیخ علی کلا) می باشد که مشترک بین روستاهای سادات محله ، ملامحله ، ملاکلا ، خطیب کلا و رئیس کلا می باشد. 

قابل ذکر است که زمین سه مکان مسجد ، مخابرات و شرکت تعاونی توسط مرحوم غلامعلی سقل اهدا شده است

مخابرات لاویج

جمعیت روستای ملامحله

جمعیت ثابت روستای ملامحله بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 حدود 200 نفر و 350 نفر جمعیت شناور این روستای زیبا می باشد. مردم ملامحله به شغل آزاد و شغل های مرتبط با آموزش و پرورش مانند معلمی مشغول می باشند و دامپروی و کشاورزی در این روستا کمرنگ تر از گذشته است.


1.در زبان فارسی میتوان گفت معادل مُلا است که در لغت نامه دهخدا اینچنین بیان شده است : " لقب استاد و معلم خواه مرد باشد و یا زن"


مسئولان روستا


با تشکر از همکاری دهیاری روستای ﻣِﻼﻣَﺤْﻠﻪ
دهیاری روستا در حال آماده سازی اطلاعات می باشد ، پس از ارائه آن در این بخش گذاشته می شود.
برای تکمیل این بخش، میتوانید مطالب خود را برای ما ارسال نمایید

روش ها

 1. ارسال تیکت از طریق حساب کاربری
 2. ارسال به آی دی تلگرام : @lavij_info_admin

روستای سادات محله

روستای کوچک و سرسبز « سادات محله » با مساحتی حدود 62 هکتار در بخش شرقی رودخانه کیاکلا (یا نومه هراز ) واقع شده است. این روستا بنا بر اقوال شفاهی به علت وجود چشمه‌های فراوان آبگرم « لارو کلا» (روستای دارای آبگرم ) خوانده می شد ولی بعدها به علت این که ساکنان آن همه از « سادات » بودند به تدریج « سادات محله » خوانده شد.

نکته جالب درباره ی این روستا اینست که همه مردان و تقریبا اکثریت زنان این روستا نسب شان به دو فرد از سادات جلیل القدر « موسوی » به نام های « سید حسین » و «سید زین‌العابدین » می رسد که در حدود دو قرن پیش از منطقه هزارجریب بهشهر به این روستا مهاجرت کرده اند و بنا بر روایت شفاهی، منطقه محل سکونت خویش را از ساکنان اصلی آن خریداری کرده اند

موقعیت جغرافیایی روستای سادات محله

روستای سادات محله از جانب شرق به جنگل های انبوه منطقه که در نهایت به روستاهای واز و واز تنگه می رسد و از جانب غرب و جنوب غربی به جاده اصلی لاویج به چمستان و از جهت شمال به روستای دیزنکلا و از طرف جنوب به روستای ملاکلا محدود می شود.

جمعیت روستای سادات محله

جمعیت روستا با احتساب تعداد 40 خانواری که به صورت دائمی در آن سکونت دارند به حدود 160 نفر می رسد.

لازم به ذکر است که تقریبا حدود دو برابر جمعیت و خانوارهای ساکن به خصوص جوانان این روستا، در شهرهای اطراف مانند چمستان و نور و آمل و تهران و .... سکونت دارند که اکثریت این مهاجران از جوانان تحصیل کرده روستا می‌باشند که به علت عدم وجود شرایط مناسب اشتغال جلای وطن کرده اند.

نگاهی به شغل اهالی روستا

شغل اکثر مردم روستا از قدیم الایام کشاورزی ( کشت گندم و جو به صورت دیم) و باغداری و دامپروری ( پرورش گاو ، گوسفند و طیور ) بوده که به مرور ایام چون اکثر زمین های روستا در مناطق شیب دار واقع می باشد و عدم آبرسانی مناسب، امروزه تقریبا جز معدوی باقی مانده از نسل های قدیمی، جوانان روستا به علت عدم وجود درآمد کافی از این راه، دیگر به کشاورزی و دامپروری نمی پردازند و برای یافتن شغل مناسب راهی شهر شده اند و به تدریج زمین های روستا تبدیل به ویلاهای خوش ساختی می شود که هر سال بیشتر از سال قبل توسط مهاجرانی از شهرهای مختلف سر از خاک برمی آورند. مهاجرانی که برای خوش نشینی و استفاده از طبیعت زیبا و دل‌انگیز و آب و هوای پاک منطقه راهی این دیار می شوند و تقریبا به تدریج تعداد جمعیت مهاجران به روستا در حال پیشی گرفتن از جمعیت بومی روستا است.

مسئولان روستا


با تشکر از همکاری دهیاری روستای ﺳﺎﺩاﺕ ﻣَﺤْﻠِﻪ