جاذبه های گردشگری لاویج

به هر سو از دهستان لاویج نظر کنید جلوه ای از زیبایی جهان آفرینش را خواهید دید. از همان ابتدا مسیر جاده ای چشم نواز آن شما را شگفت زده خواهد کرد جاده ای پر پیچ و خم (ایمن) که دو طرف آن را درختان پوشانده اند و گاه باید از تونلی که شاخ و برگ های این درختان ساخته اند بگذرید.

جاده ی زیبای لاویج

در میانه راه خود را در دامنه کوه میابید و آنسوی جاده رشته کوه هایی استوار را مشاهده خواهید کرد ، همانطور که از سفر جاده ای خود لذت می‌برید و خستگی مسافرت با ماشین را در جاده های لاویج جا می‌گذارید و از آبشار حرم‌او می‌گذرید در انتهای مسیر نظاره گر دور نمایی زیبا از دهستان لاویج خواهید بود. اکنون سفر جاده ای شما به اتمام رسیده است اما هنوز سفر شما نه...! دور نمای دهستان لاویج

مهم نیست که شما در چه فصلی قصد سفر به دهستان لاویج را داشته باشید لاویج در هر چهار فصل سال زیبا و دیدنیست و هر نقطه از آن دارای ویژگی های گردشگری منحصربفردیست که باعث شده است لاویج به بهترین مکان برای سفر گردشگران تبدیل شود بطوریکه مردم مهمان نواز دهستان لاویج هر ساله میزبان گردشگران بسیاری از نقاط مختلف کشور و خارج از کشور ست . 

نگران امکانات رفاهی نباشید...! امروزه امکانات رفاهی مناسبی برای همه گردشگران توسط مردم فراهم شده است 

جدا از جاده ی زیبا، جاذبه های گردشگری لاویج را می توان به چند دسته زیر تقسیم کرد :مناطق جنگلی لاویج

از آنجایی که دهستان لاویج منطقه ای کوهستانی و جنگلیست ، شاهد مناطق جنگلی بسیاری در روستاهای لاویج هستیم بطوریکه طبیعت زیبای آن بسیاری از گردشگران را به خود جذب و راهی دهستان لاویج کرده است.

از مناطق جنگلی لاویج میتوان به اختصار موارد زیر را نام برد 

 • جنگل نومه در کیاکلا 
 • جنگل اشکارسره در کیاکلا 
 • جنگل اسیونک در کیاکلا 
 • جنگل سیلم در کرچی
 •  جنگل ایتلبن در کرچی 
 • جنگل چمازچال در کرچی 
 • جنگل چلیکبن در بهبنک
 •  جنگل پی چال در بهبنک
 • جنگل اَنگِنو جَنگِنو در بهبنک
 • جنگل نِرگِبِن در دیزنکلا
 • جنگل کِنِس تخت در دیزنکلا
 • جنگل اوجاکِتی در دیزنکلا

آثار دیدنی لاویج

 آثار دیدنی لاویج یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بهشت مازندران  ست..! که در زیر به هر یک از آن ها می پردازیم 


فیل سنگی در ملاکلا

داستان و افسانه ای در مورد این اثر جالب بین مردم وجود دارد و اینگونه روایت میکنند که روزگاری فیل عظیم الجثه ای همزمان با سفر امام حسن (ع) به لاویج موجب ترس و وحشت اهالی شده بود و با متوسل شدن مردم به آن حضرت ، ایشان برای نشان دادن کرامت و معجزه ی خود و برای آرامش بخشیدن به مردم با عصای خویش اشارتی کردند و فیل به تندیسی سنگی تبدیل شد. 

اما جدای از این افسانه و داستان های دیگری که پیرامون این اثر روایت می شود میتوان گفت احتمالا تندیسی که شبیه به فیل بر شکم خوابیده و معروف به فیل سنگی است با توجه به منطقه ی ملاکلا که دارای آبگرم های فراوانیست از انباشت مواد انحلالی آب گرم طی سالیان دراز بوجود آمده است و در نوع خود اثری تاریخی و شگفت انگیز محسوب می شود که مشاهده ی آن تجربه ای جالب و خاطر سازی ست. 

فیل سنگی لاویج

تنیرو در ملاکلا 

این اثر شبیه به تنور نان پزی محلی است که در آن آب جمع می شده است از این رو به آن «تنیراُ» (tanir-o) گفته می شد که متشکل از تنیر به معنای تنور و «اُ» به معنای آب است و در اثر تلفظ سریع به «تنیرو» تغییر یافت.

متاسفانه بدلیل عدم آگاهی از ارزش این اثر هزاران ساله طبیعی آن را تخریب کرده اند این اثر نیز دارای روایتی افسانه ای ست اما در واقع نحوه تشکیل شدن این اثر نیز همانند فیل سنگی از رسوب گذاری مواد انحلالی موجود در آب گرم (آهک و...) بوده که با توجه به شرایط محیطی شکل گرفته است. 

تنیرو لاویج


گَته کِر در کیاکلا

متاسفانه از آن به عنوان یک اثر طبیعی دیدنی یاد نمی کنند شاید هم اینگونه است و فقط برای من به شخصه جالب باشد و آن را یک اثر طبیعی و دیدنی میدانم به همین خاطر از شما ، خواننده ی عزیز می خواهم به عکس زیر نگاه کنید و به پرسش من پاسخ دهید 

اثر دیدنی گته کر کیاکلا

آیا دلتان نمی خواهد تخت سنگی به ارتفاع 3.5 و عرض 6 متر را در منطقه ای خوش آب و هوا ببینید و با آن عکسی بگیرید؟ 

آنهایی که با من موافق هستند زمانی که به آنجا بروند با حالتی متعجبانه از خود می پرسند « این سنگ به این بزرگی اینجا چیکار میکنه ؟؟ » 

علت نام گزاری آن به دلیل بزرگی آن است که در زبان تبری «گته» یعنی بزرگ و «کُر» یا «کِر» به معنی سنگ ست و در کل « گته کر » به معنی سنگ بزرگ است.


قلعه ی نسا در دیزنکلا

یکی از جاذبه های گردشگری روستای دیزنکلا قلعه ی تاریخی نسا است که در قسمت شمالی روستا واقع است زمانی که شما همراه با یک راهنمای محلی به آنجا بروید علاوه بر بنای باقی مانده قلعه، شاهد لوله های سفالی خواهید بود که در گذشته برای انتقال آب شرب قلعه و منطقه از چشمه ی حرم‌او (haram o) مورد استفاده قرار می گرفت.


آبگرم های لاویج

اصلی ترین جاذبه گردشگری لاویج را میتوان آبگرم های لاویج دانست که سالانه افراد زیادی برای آنکه از خواص درمانی اش بهره ببرند تنی به آب می زنند. علاوه بر آنکه بودن در این آب های گرم لذت بخش و برای سلامت جسمی و روحی مفید است ، زمانی که با انواع درد های مزمن جسمی به آنجا میروید و بی آن باز می گردید لذتی دو چندان برایتان به ارمغان می آورد البته حتما از پزشکتان بپرسید که برای دردی که دارید آبگرم رفتن مفید است یا خیر. 

دهستان لاویج دارای پنج آبگرم به نام های بی بِن اُ ، فیل سنگی ، شفا ، ایران زمین و لاویج میباشد که همه ی آبگرم های معدنی لاویج تقریبا دارای خواص یکسانی هستند زیرا از یک چشمه ی زیر زمینی تامین میشوند. 


بازار لاویج

بازار لاویج امروزه به دلیل گردشگران بسیاری که به لاویج سفر می کنند در نوع خودش یک جاذبه ی گردشگری محسوب می شود که در آن همه چیز وجود دارد و حول منطقه ای که آبگرم های لاویج وجود دارند یعنی بخشی از روستای ملاکلا شکل گرفته است و شما می توانید در آن به خرید انواع ترشی ، انواع صنایع دستی ، عسل طبیعی ، محصولات محلی ، ماهی لاویج و... بپردازید و همچنین به رستوران ها ، آلاچیق ها و کافه بروید و لحظات خوشی را در این مکان ها با صرف غذا و نوشیدنی بگذرانید.عکس ها :

 • خدابخش رنجبر (جاده ها و منظره چشم نواز دهستان)
 • ماشااله علایی فر (گته کر و تنیرو)
 • کانال لاویج (عکس فیل سنگی)