دهستان لاویج

دهستان لاویج

لاویج بدون هیچ شک و شبهه ای یکی از زیباترین دهستان های مازندران است بطوری که بسیاری از دهستان لاویج به عنوان نگین یا بهشت مازندران یاد می کنند جاذبه های گردشگری فراوان ، طبیعت بکر ، محصولات محلی و مردمان مهمان نواز موجب شده است امروزه لاویج به یکی از مناطق مهم گردشگری ایران تبدیل شود بطوری که سالیانه میزبان هزاران گردشگر از نقاط مختلف کشور و حتی خارج کشور است. 

قابل ذکر است که شاید نام بهشت گمشده ایران را که به لاویج می گویند شنیده باشید این نام برای زمان هایی بود که لاویج یک روستای ناشناخته در ایران محسوب می شده است اما حال بهتر است با نام بهشت ایران یا بهشت مازندران ویا نگین مازندران از آن یاد کنیم. 

لاویج کجاست ؟ 

لاویج یکی از دهستان های شهر چمستان از توابع شهرستان نور ست که با ورود به شهر چمستان (از آمل یا نور) و گذر از میان پارک جنگلی کشپل می توانید خود را در مسیر جاده ای لاویج بیابید با 18 کیلومتر رانندگی در این مسیر زیبا دهستان لاویج را خواهید دید. 

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله ی لاویج کجاست مراجعه نمایید

way map

لاویج یعنی چه ؟ 

لاویج یعنی چه؟ سوالیست که بسیاری می پرسند و پاسخ های متفاوتی به آن داده شده است زیرا کلمه لاویج به تنهایی در واژگان تبری وجود ندارد و پاسخ ها، برداشت هایی پیرامون بررسی وجه تسمیه لاویج ست. برخی معتقدند وجه تسمیه لاویج از تغییر در اسم مرداویج زیاری گرفته شده است و این برداشت خود را با سنگواره هایی که بر دیواره ی سنگی تنگه لاویج وجود دارد و متعلق به مرداویج زیاری می دانند ربط می دهند اما برخی نیز می گویند نام لاویج از ترکیب "لا" و "ویج" ایجاد شده است که "لا" به معنای میان و "ویج" به معنای انتها و با توجه به جایگاه جغرافیایی لاویج آن را اینگونه معنا می کنند: سرزمینی در انتهای شکاف میان کوه ها 

در این بین برخی نام "لاپیچ" را  که از دو کلمه «لا» به معنای 'میان' و «پیچ» به معنای 'پیچ , خم' تشکیل شده است و در کل به معنای "میان پیچ و خم" یا "سرزمینی میان پیچ و خم " است. برخی ان را از ترکیب «لو» به معنی 'کوه' و پیچ می دانند و در کل به معنای "در میان پیچ کوه ها"

برای اطلاعات بیشتر می توانید به متن " همه چیز در این لا پیچ میخورد " مراجعه نمایید. 


قدمت لاویج

لاویج دهستانی ست در دل تاریخ که دارای افسانه های فراوانی ست. از آنجایی که تاریخ نویسان ایرانی بیشتر به وقایع بزرگ و مناطق بزرگ می پرداختند و از مناطقی نظیر لاویج سخنی به میان نمی آوردند جز چند جمله ای ،نمیتوان به درستی از استناد به تاریخ مکتوب به قدمت دهستان لاویج یا روستای لاویج (در گذشته) پی برد و بیشتر حدس و گمان هایی است بر اساس افسانه هایی که در دل خود وقایع حقیقی را جا داده اند و از این طریق تاریخ لاویج به قرن دوم و سوم هجری قمری باز می گردد1 اما با کشف اتفاقی استوانه ای در یکی از روستاهای لاویج توسط کارگری در هنگام کندن چاه در عمق 3-4 متری زمین، این حدس ها و گمان ها حول قدمت لاویج به خیلی پیش تر برده شد بگونه ای که باستان شناسانی که استوانه لاویج را دیده اند با توجه به خطوط میخی حک شده بر روی آن احتمال می دهند که قدمتش به دوران هخامنشیان ویا حتی به قبل از آن بازگردد با این اوصاف میتوان گفت قدمت لاویج حداقل 2300 سال است.2

استوانه لاویج

برای مطالعه ی بیشتر درباره ی قدمت لاویج می توانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

موقعیت جغرافیایی لاویج

لاویج در ارتفاع متوسط 740 متری از سطح دریا و در 18 کیلومتری جنوب شهر چمستان قرار دارد و مساحت زمین های مزروعی و مسکونی آن حدود 850 هکتار است. 


جاذبه های گردشگری لاویج

لاویج دارای جاذبه های گردشگری فراوانیست که موجب گشته است که هر ساله هزاران گردشگر به این دهستان زیبا بیایند و از جاذبه هایی نظیر طبیعت زیبا (جنگل ها ، رودخانه ها ، چشمه ها)، مکان های زیارتی و از آثاری همچو فیل سنگی ، قلعه نسا ، آبشار حرم‌او و... دیدن کنند و تنی را در آبگرم های معدنی لاویج به آب بزنند و در کنار آن از خوردن محصولات بومی ، محلی لاویج مثل لبنیات محلی ، عسل طبیعی لاویج ، غذاهای محلی و میوه های جنگلی و محلی و... لذت ببرند.

شما می توانید برای آشنایی بهتر با جاذبه های گردشگری لاویج به بخش " جاذبه های گردشگری " مراجعه نمایید و همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر از محصولات لاویج به بخش محصولات محلی مراجعه نمایید.


کشاورزی در لاویج

دهستان لاویج به علت دارا بودن خاک حاصلخیز ، بهتر است بگوییم خاک زرخیزش و آب و هوای مناسب بهترین مکان برای کشاورزی محسوب می شود از لحاظ تامین آب مورد نیاز مصارف کشاورزی نیز با وجود لاویج رود و منابع آبی کوهستانی، با مدیریت مناسب آب مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت. 

در لاویج محصولات زیادی قابلیت تولید دارد در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

  • گوجه سبز ، آلبالو، سیب ،گیلاس ، گلابی ، گردو ، فندق ، پرتقال خونی ، برخی از نارنگی ها و انواع درختان سیاه ریشه
  • محصولات باغی نظیر بادمجان و گوجه و کدو و خیار و سیب زمینی ، پیاز ، عدس ، نخود فرنگی ، باقالی و...
  • محصولات ذرت، گل گاو زبان، خربزه و هندوانه با کیفیت عالی برداشت و زعفران نیز در کیفیت عالی میتوان تولید کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی کشاورزی در لاویج به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.


دامپروری در لاویج

گوساله ها در جنگل لاویج

لاویج بیش از آنکه منطقه ای برای دامپروری باشد مکانی مناسب برای کشاورزی ست زیرا مراتع آن گنجایش دام زیاد را ندارد و در صورت افزایش دام بیش از حد، موجب میشود خسارات جبران ناپذیری به محیط زیست منطقه وارد شود.

در حال حاضر تعداد دام ها متناسب با منطقه ست و مردم به صورت سنتی در واحد های کوچک مشغول پرورش گاو و گوسفند هستند  و معمولا بانوان لاویجی به پرورش طیور از جمله غاز،اردک،بوقلمون ،مرغ و... می پردازند. لذا شما می توانید انواع محصولات لبنی و گوشت حیوانات محلی را از مردم تهیه نمایید برای اطلاعات بیشتر درمورد این محصولات می توانید به بخش محصولات محلی یا مقاله دامپروری در لاویج مراجعه نمایید.


مذهب در لاویج

اکثریت جمعیت دهستان لاویج مسلمان شیعه اثنی عشری هستند و از آنجایی که اسلام شیعی در دوران صفویه وارد ایران شده است احتمالا دین مردم دهستان لاویج زرتشتی بوده است و مانند دیگر نقاط مازندران با نفوذ امام زاده ها و علمای دینی به اسلام شیعی گرایش پیدا کرده اند. 

مراسمات مذهبی ماه محرم ، ماه رمضان ،نماز و... مردم لاویج در مساجد روستاها برگزار میشود. 
  1. برداشتی از مقاله "لاویج در آیینه تاریخ" . دکتر صفر یوسفی
  2. با تشکر از آقای رضا موسوی بابت عکس استوانه لاویج و اطلاعات مفیدی که درباره ی آن در اختیار ما گذاشتند


عکس ها:

  • خدابخش رنجبر (بخش دهستان لاویج)
  • امین علایی (بخش دامپروری در لاویج)
  • رضا موسوی (استوانه لاویج)